MESVAK ve MYA iş birliği protokolü işverenlere nefes aldıracak.

MESVAK ve MYA  tarafından hafta sonu imzalanan iş birliği protokolü 16 sektörde 279 meslek dalında SGK prim teşviklerine ulaştırarak, işverenlere nefes aldıracak.MESVAK Başkanı Nurettin KONAKLI, yaptığı açıklamada, MYA ile iş  birliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. KONAKLI “ Protokolle  amacımız Vakfın hedef kitlesini Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda  haberdar etmektir. Bu konuda farklı mesleklerde çalışanlara sunumlar  yapacağız. Sektör temsilcilerinin, işverenlerin ve çalışanların Mesleki  Yeterlilik alanında daha bilgili ve bilinçli olmalarını sağlayacağız.”  dedi.

MYA Kurucu Genel Müdürü Muhammet ÖZTÜRK ise yaptığı  açıklamada Türkiye’de “ilk ve tek” olan Akademinin, MESVAK ile birlikte  yaratacağı sinerjinin ekonomiye ciddi yansımaları olacağını söyledi.  ÖZTÜRK, “Binlerce işvereni, milyonlarca çalışanı doğrudan etkileyecek  olan bu gelişmeyi yaşama imkânı bulduğumuz için son derece mutluyum.”  dedi.

ÖZTÜRK, 16 sektörde, iş gücü kaydı olmadan Mesleki  Yeterlilik Kurumu sınavlarına uzaktan hazırlık video eğitimi  sunacaklarını aktardı. Bu sayede başarıya ulaştırılan 279 meslek dalında  her bir çalışanın 54 aya varan işveren SGK prim teşviki binlerce  işverene nefes aldıracağını belirtti.

ÖZTÜRK’ün verdiği bilgiye  göre,  Akademi sektörlerin öncü kurum ve kuruluşları ile kapsamını  genişletiyor, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası 1.Organize  Sanayi Bölgesi, TÜRSAB ve TETESFED gibi kurum ve kuruluşlarla iş birliği  görüşmeleri ve protokol süreçleri sürüyor. Akademi, çalışanları iş gücü  kaybı olmadan, Mesleki Yeterlilik Kurumu sınavlarına hazırlarken, iş  birlikleriyle Mesleki Eğitim, Mesleki Gelişim ve online belgelendirme  alanlarında da hizmet sunacak.


MYK belgesi zorunluğu ve teşvik

6645  sayılı kanunla, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da  önemli değişiklikler yapıldı. Kanuna göre tehlikeli ve çok tehlikeli  işlerde, Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler  çalıştırılamayacak.

Bu kapsamda  117 zorunlu meslek dallında sınav ve belge ücreti ile 54  aylık işveren SGK primi ücreti  31.12.2019 tarihine kadar, 279 meslek  dalında ise, 54 aylık işveren SGK primi 31.12.2020 tarihine kadar, fon  tarafından karşılanıyor.  Bu sürenin sonunda MYK belgesiz her bir  çalışan için işverene 627 TL para cezası uygulanacak.